Dönüş ve besleme havası fanları, çift emişli radyal tip olarak seçilmektedir. Fanlar öne eğik sık kanatlı ve geriye eğik seyrek kanatlı olmak üzere iki tipte sınıflandırılır.
(Toplam basınç 1000 Pa’ın altında olursa öne eğik sık kanatlı 1000 Pa’ın üstünde olursa geriye eğik seyrek kanatlı olarak seçilmektedir). Aspiratör ve vantilatör Nicotra marka fanlar kullanılmaktadır. Fanlar, kayış kasnak tahriklidir. Fan gövdeleri galvanizli sacdan imal edilmektedir.
Fanların statik ve dinamik olarak balansları alınmaktadır. Kasnaklar, konik sıkma burçlu ve çakma olmak üzere iki çeşit kullanılmaktadır. Fan ve motorlar aspiratör veya vantilatör hücresine U formu verilmiş galvanizli sacdan iki ayrı şasi vasıtası ile bağlanmaktadır.
Şasiler arasında titreşimin yutulması için lastik takozlar veya titreşim yutucu yaylar kullanılmaktadır, bu sayede fanda oluşan titreşim hücreye iletilmez. Motor montajı veya kayış kasnak gerginliğini ayarlamak için V gergi mekanizması kullanılmaktadır.
Branda fana flanşla bağlandığı için fanın sökülmesi gerektiğinde konnektör zarar görmeden fan hücre içinden alınabilmektedir.